Empty template - Luton BC
Welcome to Luton.gov.uk
 
 
A-Z of services

Development Control Committee

04 May 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 16 of 16 meetings found in selected date range
05 December 201818:0020:00Committee Rooms 1and 2Scheduled
09 January 201918:0020:00Committee Room 3Scheduled 
30 January 201918:0020:00Committee Room 3Scheduled 
27 February 201918:0020:00Committee Room 3Scheduled 
27 March 201918:0020:00Committee Room 3Scheduled 
24 April 201918:0020:00Committee Room 3Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor David Agbley Member 16/05/2017 - current 59 %
Labour
Councillor Mohammad Ayub Member 25/05/2018 - current 67 %
Conservative
Councillor Gilbert Leopold Campbell Member 17/05/2016 - current 100 %
Labour
Councillor Irak Chowdhury Member 06/11/2018 - current 67 %
Liberal Democrats
Councillor Michael Dolling Member 17/05/2016 - current 78 %
Liberal Democrats
Councillor David Franks Member 17/05/2016 - current 61 %
Labour
Councillor Mahmood Hussain Member 17/05/2016 - current 83 %
Labour
Councillor Stephen Lewis Vice-Chairman 17/05/2016 - current 94 %
Labour
Councillor Mark Rivers Member 17/05/2016 - current 83 %
Labour
Councillor Dave Taylor Chairman 17/05/2016 - current 94 %

Other Information